Jak w każdym mieście, również w Rudzie Śląskiej, z początkiem roku planowane są zmiany, które mają podnieść standard życia mieszkańców. W pierwszej kolejności mają być budowane nowe drogi oraz trasy dojazdowe do głównych arterii Śląska. Poza tym ma powstać więcej obiektów z lokalami na wynajem, w których swoje firmy będą mogli ulokować okoliczni przedsiębiorcy. Nie można też pominąć inwestycji związanych z placówkami oświatowymi, zwłaszcza przedszkolami, których w Rudzie Śląskiej jest za mało. Młodzież zamiast spędzać czas w lokalach w centrum handlowym będzie miała okazję rozwijać swoje sportowe pasje w odremontowanych bazach sportowo-reakcyjnych.
Miejski magistrat środki finansowe zamierza przeznaczyć na poprawę wyglądu Rudy Śląskiej, dbając o tereny zielone oraz oświetlenie i czystość na ulicach. Zadbane miasto może przyciągnąć inwestorów z większych miast, którzy będą chcieli rozwinąć swoją działalność właśnie w Rudzie Śląskiej. Tańsze lokale usługowe to niewątpliwe duży atut tego miasta. Średnio miesięcznie za metr kwadratowy pomieszczenia płaci się 30 zł. To nawet pięć razy mniej niż w stolicy Śląska. A odległość między Rudą Śląską a Katowicami to zaledwie 15 kilometrów. Mając ciekawe biuro jedynie kwadrans drogi od największej aglomeracji Śląska można spokojnie rozwijać swoją działalność.
Miasto leży w samym centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, dlatego większość osób związanych jest z branżą wydobywczą oraz przemysłową. Jednak, tak jak w każdym mieście z liczbą mieszkańców powyżej 100 tysięcy niezbędne są punkty z różnymi lokalami handlowymi. W związku z zapotrzebowaniem powstają mniejsze centra handlowe, w których można zrobić szybkie zakupy. Póki co nie ma żadnych informacji, aby w najbliższych latach miały powstać nowe, wielkopowierzchniowe galerie handlowe jak np. Ruda Śląska Plaza. Lokalne inwestycje dotyczą przede wszystkim miejskiej przestrzeni publicznej i mają zwiększyć komfort wszystkich mieszkańców oraz zachęcić nowych do osiedlenia się właśnie na tym terenie.